СЛИКАРСКА ТЕХНИКА - МОЗАИК

ИНТЕРВЈУ СА ПРОФЕСОРКОМ ЛИКОВНЕ КУЛТУРЕ СТАНОМ ТАСИЋ

Можете ли нам рећи нешто о историји мозаика?

Мозаик је врло стара техника која је настала пре нове ере у великом Римском царству. Ради се о мермерним каменчићима који најчешће имају квадратни или коцкасти облик. Њиховим слагањем, тј. комбинацијом, настају слике које су јако трајне. У почетку су представљале важне историјске догађаје и оставиле су нам јако значајне историјске описе, као што су описи великих битака.

МОЗАИК ПАУН

Mozaik12

Ко је све учествовао у изради овог мозаика?

У изради овог мозаика су учествовали ученици прве и друге године који су припремали каменчиће, а које смо ми правили од обичних разнобојних керамичких плочица. Ученици старијег разреда су учествовали у самој изради овог дела тако што су ређали каменчиће.

Зашто баш птица паун?

Заправо, у самој креацији изгледа, тј. облика који је представљен јесте птица паун, то се повезује са нашом српском традиционалном народном уметношћу где се често птица паун појављује као мотив који се обрађује.

Да ли имате неке планове за будуће пројекте?

Будући пројекти би требало да буду „зрелији“, они ће се сигурно базирати на програму који ми пролазимо кроз наше школовање. Најбољи радови на часу ће бити качени на зидовима и стубовима школе, тако да ће то бити трајни документи у тренутном покушају да се што више образујемо и духовно уздигнемо.

ПРОФИЛИ У ШКОЛИ

Овде се налазимо